WSZYSTKIE PROMOCJE ŁĄCZĄ SIĘ ZE SOBĄ
10% rabatu za dodanie się do newslettera
DARMOWY ZWROT I DOSTAWA POWYŻEJ 200 ZŁ


JAK POWSTAJE JEANS?


2017-10-08 Administrator


Jeansy to najbardziej uniwersalne i najbardziej uwielbiane spodnie świata. Każdy z nas ma w swojej szafie co najmniej jedną ich parę. Jeansy możemy nosić każdego dnia, niezależnie od okazji. Wkładamy je na spotkania towarzyskie, do pracy, na biznesowe obiady, wieczorne bankiety i imprezy. Dziesiątki lat mijają, a one są wciąż modne. Czym jest jeans? Na czym polega jego magia? Jak powstają jeansy? Jak zaczęło się to modowe szaleństwo? Zapraszamy do lektury.


Dżins – co to za materiał? Historia niebieskich spodni

Jeans, nazywany również denimem, to tkanina pierwotnie produkowana z mieszanki wełny i jedwabiu, którą farbowano ciemnoniebieskim, naturalnym barwnikiem indygo. Materiał ten powstał we francuskiej miejscowości Nîmes i to właśnie jej zawdzięcza swoją nazwę – de Nîmes (z francuskiego: pochodzący z Nîmes). Początkowo używano go do szycia spodni dla marynarzy. Wieść o bardzo wytrzymałym i wygodnym jeansie rozniosła się na wiele zakątków świata. Na przełomie XVII i XVIII wieku tkanina trafiła do Ameryki.

Amerykańscy przemysłowcy, aby uniezależnić się od europejskich dostaw materiału, rozpoczęli własną produkcję denimu. Drogą wełnę i jedwab zastąpili bawełną, której plantacje mieściły się w południowych stanach Ameryki. Spodnie z jeansu przeznaczone były dla robotników fizycznych, górników czy farmerów.Jednym z producentów denimowych spodni był Levi Strauss – niemiecki imigrant, który w 1847 roku przybył do Kalifornii, by szukać szczęścia w panującej wówczas gorączce złota. Jednak to nie poszukiwanie drogocennego kruszcu stało się jego sposobem na sukces. Niedługo po przeprowadzce Levi zajął się produkowaniem wytrzymałych spodni i kombinezonów dla poszukiwaczy złota. Pierwotnie szył je z mocnego denimowego materiału, który przeznaczony był do produkcji namiotów. Jeansy Leviego były wytrzymałe i wygodne, miały jednak pewien mankament – niezbyt trwałe kieszenie, które łatwo się rozrywały. Rozwiązanie tego problemu odnalazł Jacob Davis, jeden z klientów Straussa. Zaproponował on, by miejsca szczególnie narażone na przedarcia wzmocnić przy pomocy metalowych nitów. Wdrożenie tego pomysłu w życie okazało się spektakularnym sukcesem. W 1873 roku Strauss i Davis opatentowali swój wynalazek i założyli fabrykę jeansów. Tak narodziły się spodnie, które znamy dzisiaj.

Popularność jeansów – od kowbojów do Marilyn Monroe

Wzrost popularności jeansów nastąpił wraz z rozwojem kultury masowej. W 1930 zdjęcia modelek w spodniach z denimu po raz pierwszy ukazały się na łamach ekskluzywnego czasopisma dla kobiet – Vogue. W tym samym czasie amerykańska publiczność mogła oglądać westerny, których główni bohaterowie – kowboje – ubierani byli właśnie w jeansy. W latach 50. i 60. denimowe spodnie nosili Marlon Brando, James Dean, Elvis Presley, Brigitte Bardot czy Marylin Monroe. Od tamtej pory jeansy stały się obowiązkowym elementem w każdej szafie – zarówno damskiej, jak i męskiej.

Do Polski jeansy dotarły dopiero w latach 60. Można było wówczas dostać je w PEWEX-ach, ale większość osób nie mogła sobie na nie pozwolić – były drogie i trudno dostępne. Dopiero w latach 90. w Polsce zaczęły otwierać się sklepy firmowe najpopularniejszych producentów jeansów. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze rodzime marki produkujące spodnie z denimu.

Współczesna technologia produkcji jeansu

Chociaż to, jak powstaje jeans, w ciągu lat uległo wielu modyfikacjom, pewne elementy procesu produkcyjnego pozostały niezmienne. Tkanina wykorzystywana do szycia jeansów to wciąż naturalna bawełna, którą często przędzie się z dodatkiem substancji, mających wzmocnić jej trwałość. Należą do nich przede wszystkim parafina i wosk. Dla zwiększenia komfortu noszenia jeansów, bawełna może być łączona z niewielką domieszką włókien syntetycznych, np. elastanu, który zapewnia spodniom większą elastyczność. Uzyskana przędza barwiona jest na wybrany kolor. Coraz rzadziej korzysta się z barwnika indygo, który większość producentów zastępuje syntetycznymi produktami. Dzięki temu jeansy dłużej zachowują kolor.

Przeciętne jeansy wykonywane są z 15 fragmentów materiału i 5 kieszeni, które są ze sobą zszywane. Na koniec do spodni wszywa się zamki błyskawiczne, guziki i nity.

Ostateczny wygląd jeansy otrzymują podczas końcowej obróbki. Modele, które mają zostać równomiernie przetarte lub wyblakłe najczęściej pierze się w kamiennym pumeksie. Aby otrzymać jeansy z miejscowymi przetarciami (tzw. efekt znoszonych jeansów), stosuje się metodę piaskowania, laser, ręczne szczotki lub papier ścierny.

Szacuje się, że każdego roku na rynek trafia około 2,5 miliarda par spodni z denimu. Jeansy nieustannie pojawiają się w kolekcjach czołowych projektantów mody, chętnie noszą je ludzie na całym świecie. Z czego wynika ich niesłabnąca popularność? Są niezwykle wygodne, trwałe i pasują niemalże do wszystkiego. Tylko tyle i aż tyle.POLUB NAS


FB YT INSTA

FB