WSZYSTKIE PROMOCJE ŁĄCZĄ SIĘ ZE SOBĄ
10% rabatu za dodanie się do newslettera
DARMOWY ZWROT I DOSTAWA POWYŻEJ 200 ZŁ


DRUGIE ŻYCIE TWOICH ULUBIONYCH JEANSÓW – 5 TRIKÓW JAK PRZEROBIĆ STARE SPODNIE


2017-10-08 Administrator


Przetarcia i dziury na spodniach Przetarcia i dziury to najpopularniejszy sposób na odświeżenie wyglądu jeansów. Metod jest kilka, jednak niezależnie od tego, którą z nich wybierzesz, zacznij od dokładnego określenia miejsc przetarć. Włóż na siebie spodnie i mydłem lub kredą (ewentualnie delikatnie długopisem) zaznacz wybrane miejsca. Przetarcia i dziury zwykle wyglądają najlepiej w miejscach, w których mogą tworzyć się naturalnie, czyli na szwach, kolanach, nad kieszeniami, na tylnych kieszeniach, szlufkach, na dole nogawek czy w miejscach, w których zginamy nogi.

Następnie przygotuj:

 • nożyczki
 • nożyk do tapet
 • papier ścierny, pumeks, pilnik gruboziarnisty, ewentualnie maszynkę do golenia lub brzytwę,
 • plastikową lub drewnianą deskę (bądź inną, twardą podkładkę
 • pęsetę

Jak przetrzeć lub podziurawić spodnie spodnie? Oto kilka sposobów:

 • Delikatne przetarcia Aby osiągnąć efekt delikatnych przetarć lub niewielkich dziur, wystarczy użyć papieru ściernego lub pumeksu. Rozłóż spodnie na płasko i zaznaczone wcześniej miejsca pocieraj tak długo, aż osiągniesz zamierzony efekt. Możesz tylko delikatnie poszarpać spodnie, zetrzeć niebieski barwnik, aby odsłonić białą bawełnę lub trzeć do momentu wykonania niewielkiej dziurki.
 • Poziome nacięcia Żeby uzyskać efekt wąskich, poziomych i poszarpanych dziur, potrzebne będą Ci nożyczki lub nożyk do tapet, twarda podkładka i pumeks. Jeśli używasz nożyczek, wykonaj nacięcie w dowolnym miejscu. Samo cięcie nie jest efektowne i trzeba nadać mu odpowiedni sznyt. W tym celu weź pumeks lub papier ścierny i pocieraj nacięte miejsce tak długo, aż efekt będzie dla Ciebie zadowalający. Jeśli używasz nożyka, pod warstwę materiału włóż podkładkę i wykonaj cięcie. Dalej postępuj, jak w powyższej instrukcji.
 • Otwarte dziury W tym wypadku musisz po prostu wyciąć dziurę w wybranym miejscu, a następnie krawędzie wytrzeć pumeksem, lub nitki powyciągać pęsetą. Uwaga! Pamiętaj, że dziura może powiększyć się o około 1 cm po tym, jak poszarpiesz jej krawędzie lub po pierwszym praniu.
 • Dziury z poszarpanymi, poziomymi nitkami Możesz wykonać też tak zwane zamknięte dziury. W tym celu rozłóż spodnie, a pod jedną warstwę materiału włóż podkładkę. Następnie nożykiem do tapet wykonuj proste, powierzchowne, delikatne cięcia, przypominające bardziej szarpnięcia niż wycinanie głębokiego otworu. Energicznym ruchem uszkadzaj materiał. Niech nacięcia nie będą precyzyjne – ważne, aby zetrzeć całą zewnętrzną warstwę materiału i zostawić na wierzchu poprzeczne, białe nitki tkaniny.
 • Dziury z prostymi, poziomymi nitkami Materiał, z którego uszyte są jeansy, składa się z poziomych, białych nitek i pionowych, barwionych na niebiesko. Wyciągając pionowe włókna, można odkryć białe nitki, nie naruszając ich struktury. Ta metoda będzie jednak wymagała od Ciebie najwięcej cierpliwości. Na początek wykonaj dwa niewielkie nacięcia w odległości około 2 – 3 cm (możesz zdecydować się na większe dziury w kilku miejscach, jednak najpierw wypróbuj tę metodę na niewielkiej części spodni). Kiedy nitki zaczną się strzępić, pęsetą zacznij wyciągać pionowe włókna. Po wyjęciu kilku pierwszych nitek kolejne będę wychodzić dużo łatwiej.
Na koniec możesz wyprać spodnie w pralce, aby pogłębić efekt naturalnych dziur i przetarć. Jeśli zastanawiasz się, jak przerobić spodnie na inne sposoby – czytaj dalej.

Farbowanie jeansów

Jeśli zastanawiasz się jak zafarbować spodnie na inny kolor lub jak odświeżyć niebieską barwę jeansów, podpowiadamy, że jest to banalnie proste, a efekt może być spektakularny. Dzięki farbowaniu możesz zupełnie zmienić wygląd ulubionych jeansów.

Czym zafarbować spodnie? Służą do tego specjalne barwniki do tkanin. Na rynku dostępne są różne rodzaje produktów – zwykle w postaci proszków. Niektóre z nich wymagają wcześniejszego wyprania i namoczenia spodni w gorącej wodzie, inne „gotowania” jeansów wraz z barwnikiem, a jeszcze inne – wyprania spodni w pralce wraz z otwartym opakowaniem produktu.

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz, zawsze uważnie zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu, aby uzyskać pożądany efekt. Pamiętaj, że korzystając z barwników, nie rozjaśnisz spodni – możesz pogłębić kolor, niebieskie jeansy zafarbować na czarno, a jasne spodnie przeobrazić w kolorowe.

Zrób sobie szorty – jak obciąć spodnie na spodenki

Obcinanie jeansów, które są już znoszone, mają poszarpane, wytarte nogawki albo są niemodne, to kolejny sposób na to, aby dać im drugie życie. Obcinanie jeansów nie jest trudne, wystarczy odrobina uwagi, centymetr krawiecki i ostre nożyczki. Oto przepis:
 • Włóż długie spodnie, weź centymetr i stan przed lustrem. Wyznacz długość szortów po zewnętrznej stronie nogawki (od paska w dół) i długość nogawki po wewnętrznej stronie uda (od pachwiny w dół). Zaznacz miejsca, w których mają kończyć się nogawki mydłem lub kredą albo zapamiętaj długość.
 • Rozłóż spodnie na płasko, jeszcze raz weź do ręki centymetr i upewnij się, że zaznaczyłaś odpowiednie miejsca. Warto wiedzieć, że nogawki z tylu powinny być nieco dłuższe niż z przodu – dzięki temu szorty nie będą odsłaniać pośladków.
 • Połącz zaznaczone punkty, rysując kreskę na nogawce (przy bardzo krótkich spodenkach linia powinna być ukośna i unosić się w kierunku zewnętrznym).
 • Kilka centymetrów poniżej wyznaczonej linii obetnij nogawkę, aby było Ci wygodnie wykonać ostateczne cięcie.
 • Przetnij nogawkę wzdłuż wewnętrznej krawędzi aż do miejsca, w którym będą zaczynać się Twoje szorty.
 • Obetnij przednią, a potem tylną część nogawki. Jeśli nogawka z tyłu została dłuższa, możesz zaokrąglić miejsca, w których powstał uskok.
 • Czynność powtórz dla drugiej nogawki. Teraz możesz złożyć spodnie na pół, żeby upewnić się, że obie nogawki są tej samej długości. Obcinanie spodni będzie jeszcze łatwiejsze, jeśli dysponujesz szortami o odpowiedniej długości. Możesz po prostu przyłożyć je do długich jeansów i podług nich wyznaczyć nową długość.
Pamiętaj, że lepiej na początku wyznaczyć bezpieczną długość – za długie nogawki zawsze można skrócić, a ze zbyt krótkimi niewiele możesz zrobić.

Naszywki na jeansy

Naszywki to jeden z najpopularniejszych trendów ostatniego sezonu. Możesz nimi ozdobić każde ubranie, jednak to jeansowe spodnie i kurtki nadają się do tego najlepiej. Wystarczy, że zaopatrzysz się w naszywki z dowolnymi wzorami, a potem przyszyjesz je na ubrania lub przykleisz specjalnym klejem. Ograniczeniem w wyborze wzorów jest tylko Twoja fantazja (i oferta producentów). Możesz wybrać naszywki z logotypami zespołów, motywy kwiatowe (np. róże w stylu vintage), postaci z kreskówek, jednorożce, flamingi, lody, słodycze, napisy – co tylko zechcesz. Cofnij się do lat dzieciństwa i puść wodze fantazji.

Oprócz wymienionych wyżej sposobów, swoje jeansy możesz ozdobić nitami, ćwiekami, a nawet koronkami. Sposobów na to, jak przerobić spodnie, jest mnóstwo. Jedno jest pewne – jeśli masz w szafie dobrej jakości spodnie, nie wyrzucaj ich. Podaruj im drugie życie!


POLUB NAS


FB YT INSTA

FB